تصاویر مربوط به نشست علمی «سیره اهل بیت در برخورد با مخالفان» که در تاریخ 10/16/ 1393 در تالار شهید صدر مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره)، با حضور تعدادی از اساتید و دانش پژوهان رشته تاریخ برگزار گردید.


مرو قدیم متشکل از آثار متعدد تاریخی و معماری اسلامی است که مجموعه تاریخی مدرسه دینی «آخوند بابا» واقع در 30 کیلومتری جنوب مرو قدیم، یکی از آخرین اماکن تاریخی باقیمانده دارای شهرت جهانی مرو قدیم می‏‌باشد.
شهر مرو قدیم از این جهت معروفیت تاریخی دارد که دو سال امام رضا(ع) در آن اقامت داشته است و آثاری از محل سکونت این امام همام به نام قدمگاه در این منطقه وجود دارد


سفر علمي يك روزه به كاروانسراي دير گچين در روز جمعه مورخ 1386/2/28  انجام شد  طي اين سفر علمي حدود 150 نفر از اين اثر باستاني ديدن کردند. سفر از ساعت 7 صبح تا 8 شب طول كشيد.
 اين سفر به صورت خانوادگي انجام گرفت كه در نوع خود تجربه خوبي بود. علاوه بر همسران و فرزندان دانش پژوهان تعدادي از اساتيد نيز در اين سفر حضور داشتند.
تعداد دانش پژوهان، خانواده‌هاي ايشان و نيز اساتيد مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره) 65 نفر بود.
اساتيد همراه گروه عبارت بودند از آقايان شالباف، بستان، رمضاني، رزاقي، عربي و منتظري‌مقدم
 حدود 6 نفر از مسئولين سازمان ميراث فرهنگي از جمله رياست محترم سازمان جناب مهندس متقيان و معاونين وي به همراه طلاب حضور داشتند كه از اين جهت تاثير مناسبي در هماهنگي هاي لازمه داشت.

مکه مکرمه
این تصاویر توسط دانشجویی مسلمان به نام «عبد الغفور شیخ» گرفته شده که تابعیت پاکستانی داشت و همراه پدرش در آفریقای جنوبی کار می‌کرد. پدر شیخ او را برای تحصیل راهی یکی از دانشگاه‌های آمریکا می‌کند تا در آنجا مدیریت و بازرگانی بخواند.
شیخ هنگام اقامت در آمریکا به مقر مجله نشنال جئوگرافی رفته و آنها را خبردار می‌کند که راهی عربستان برای ادای فریضه حج است و به آنها پیشنهاد داد، تصاویری از آن مناسک گرفته و آن را در مجله منتشر کند.
مدیر این مجله با این پیشنهاد شیخ موافقت می‌کند و برای معرفی اسلام و تبیین شعائر مقدس آن دوربین‌هایی در اختیار این دانشجوی پاکستانی قرار می‌دهد تا حج آن سال را به تصویر بکشد.
آنچه در زیر مشاهده می‌کنید، تصاویر گرفته شده توسط عبد الغفور شیخ به همراه توضیحات هریک از این عکس‌هاست