نام کتاب: تاریخ تحولات اروپا در قرون وسطا

نویسنده: سید محمد جمال موسوی

مشخصات نشر: آماده چاپ

کتاب تاریخ تحولات اروپا در قرون وسطا، برای تدریس واحد تاریخ اروپای 1 که محدوده¬ی قرون وسطا را در بر می¬گیرد تهیه گردیده است. در برنامه¬ی دوره¬ی کارشناسی گروه تاریخ مجتمع آموزش عالی امام خمینی ره، درسی به نام تاریخ اروپا منظور شده است که در دو واحدِ اروپای 1 و اروپای 2، ارائه می¬گردد.

برای هرکدام از واحدها سرفصل¬هایی از سوی گروه در نظر گرفته شده است که اساتید ملزم به ارائه¬ی دروس بر اساس آن¬ها می¬باشند. اما از آنجایی که تمامی محتوای سرفصل¬های منظور شده را نمی¬توان در کتابی واحد یافت که آن را به عنوان متن درسی به دانش پژوهان معرفی کرد، تصمیم به تهیه¬ی متنی گرفته شد.


نویسنده ی کتاب که در طول سالهای تدریس این واحد درسی با درک این مشکل، تلاش کرده برای تحقق سرفصل¬های مورد نظر گروه تاریخ، با جمع آوری مطالب ارائه شده در کلاس¬های درس و بهره¬گیری از منابع گوناگون، نوشتار حاضر را برای درس تاریخ اروپای یک ، تهیه و آماده کند.

هم چنین از آنجایی که در جامعه المصطفی العالمیه، دانش¬پژوهانی از ملیت¬های گوناگون مشغول تحصیل¬اند و غالبا هنگام تدریس توانایی کافی جهت یادداشت برداری سریع ندارند، این امر نیز دلیل مزید بر تألیف این کتاب گردید تا هم متنی یک دست برای همگان فراهم آید، و هم کار برای طلاب غیر فارسی زبان سهل تر شود.
درس تاریخ اروپای 1 اگر چه محدوده¬ی زمانی¬اش دوره¬ی میانه¬ی تاریخ اروپا یا همان قرون وسطا را در برمی¬ گیرد، اما برای فهم بهتر تحولات و رویدادهای دوران قرون وسطا آگاهی هر چند مجمل از تاریخ دوره-ی باستان اروپا لازم و ضروری است. بدون آگاهی از تاریخ اروپای باستان امکان مقایسه، تطبیق و تفسیر و تحلیل دوره¬ی قرون وسطا غیر ممکن می¬نماید.

از آن جایی که دانشجویان این مقطع پیش از این واحد درسی را در ارتباط با اروپای باستان نگدرانده¬اند، از این رو نویسنده تلاش کرده به گونه¬ای مختصر به تاریخ اروپای باستان نیز بپردازد  و چشم اندازی از آن برای خوانندگان محترم کند.هم چنین نویسنده کوشیده است تا ضمن بیان تاریخ تحولات اروپا در این دوره، تعامل تمدن اسلامی و تأثیرات آن بر اروپای قرون وسطا را بررسی کند. در فصل شکل¬گیری نظام فرهنگی قرون وسطا این نکته برجسته¬تر و پررنگتر بیان شده است.
کتاب تاریخ تحولات اروپا در قرون وسطا در 154 صفحه و هشت فصل تنظیم شده است، و عناوین فصل-های آن به شرح زیر است:
1-    اروپای باستان
2-    قرون وسطا
3-    نظام سیاسی اجتماعی قرون وسطا
4-    کلیسا در قرون وسطا
5-    تفتیش عقاید یا انگیزاسیون
6-    نظام فرهنگی قرون وسطا
7-    جنگ¬های صلیبی
8-    رکونکیستا یا نهضت بازپس¬گیری اندلس

پایان/
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید