انجمن علمی دانش‌پژوهان تاریخ در ادامه مباحث تاریخی مربوط به سلسله نشست‌های منطقه‌ای با محوریت تشیع، در تاریخ سیزده اردیبهشت 1393 اولین جلسه‌ی هم‌اندیشی خود را  به منظور برگزاری یک نشست علمی در حوزه‌ی ترکیه و بالکان با حضور تعدادی از علاقمندان و پژوهش‌گران تاریخ در این حوزه به ویژه استاد و محقق ارجمند آقای تورگوت آتام از کشور ترکیه در دفتر انجمن برگزار نمود.

سخنران این جلسه آقای سید محمد عابدی بحثی را مطرح نمودند با عنوان کارکرد اجتهاد در تکامل جامعه اسلامی با توجه به تحولات ترکیه از دیدگاه اقبال لاهوری. ایشان ضمن بیان اهمیت و کارکرد اجتهاد در جوامع مسلمان از یک سو و اهمیت تاریخی کشور ترکیه با محوریت امپراطوری عثمانی از سوی دیگر، به لزوم ارائه این بحث در قالب یک نشست علمی اشاره نموده و به زوایای مختلف این امر و نقشی که اقبال لاهوری در مورد نقش اجتهاد به عنوان عامل حرکت در جامعه‌ی اسلامی قائل بوده پرداخت.  همچنین ایشان به نقد و بررسی نظرات اقبال در باب اجتهاد در جامعه ترکیه پرداخته و نکاتی را در این مورد اجمالا اشاره نمود.
در ادامه جلسه آقای تورگوت آتام به عنوان ناقد اصلی بحث به همراه تعداد دیگری از پژوهش‌گران و محققان دوره‌ی دکتری تاریخ مجتمع به نقد و بررسی موضوع ارائه شده  پرداخته و هر یک نظرات و پیشنهادات خود را مطرح نمودند. در پایان آقای عابدی پیشنهاد کردند که مجموعه بحث را در قالب یک مقاله ی علمی ارائه نمایند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید