همایش اندیشه های علمی شهید آیه الله العظمی شهید سید محمد سرور واعظ  کابلی روز پنجشنبه ۳۰/11/1393  در سالن همایش های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با همت و تلاش نمایندگی شورای علمای شیعه در افغانستان و سایر طلاب برگزار شد. در این همایش که با حضور گسترده علما، طلاب اساتید حوزه و دانشگاه و سایر شخصیت های علمی از جمله ریاست محترم جامعه المصطفی العالمیه آیه الله اعرافی برگزار شده بود در آغاز پیام های مختلفی از سوی آیات عظام، شخصیت های علمی، فکری و سیاسی و سایر نهادها،  مراکز علمی و فرهنگی توسط نمایندگان قرائت گردید.

پیام های تصویری آیات عظام آیه الله جوادی آملی، آیه الله محمد آصف محسنی و پیام های کتبی آیه الله محقق کابلی و دیگر آیات عظام همچنین پیام کتبی اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان قرائت گردید. در پیام رئیس جمهور افغانستان اشاره شده است که بدون شک آیه الله شهید سید محمد سرور واعظ بهسودی از شخصیت های بزرگ علمی و معنوی کشور بودند که توانستند در طول فعالیت های علمی و سیاسی و اجتماعی خدمات زیادی انجام دهند.
در این همایش شخصیت های علمی از جمله آیه الله صالحی مدرس، استاد جوادی غزنوی، داکتر معصومی، حجه الاسلام  هاشمی نژاد ودیگر شخصیت ها پیرامون شخصیت علمی، سیاسی، اخلاقی واجتماعی آیه الله العظمی واعظ به سخنرانی پرداختند.
همچنین در این همایش  19 مقاله  به عنوان مقالات برگزیده شناخته شده و برخی مقالات  از جمله مقاله سید محمد عابدی دانشجوی دکتری جامعه المصطفی العالمیه با عنوان « ویژه کارهای آیه الله العظمی شهید سید محمد سرور واعظ در گسترش معارف اسلامی با رویکرد جامعه شناختی»  به صورت سخنرانی ارائه گردید؛ در ذیل چکیده این مقاله  برای علاقمندان درج گردیده است.
چکیده:
در این نگارش سعی شده است با مطالعات کتابخانه‌ی و روش‌های تحلیلی، ویژه‌کارهای آیه الله العظمی شهید سید محمد سرور واعظ در گسترش معارف اسلامی مورد بحث قرار گیرد.
ویژه کارهای آیه الله واعظ در پنج محور اساسی مانند وقت شناسی، زمان شناسی، ظرفیت شناسی اجتماعی، عملی سازی آموخته های علمی ونهاد سازی اجتماعی کاویده شده براین اساس رشد و ارتقاء علمی تا مرحله اجتهاد و فقاهت، وقت‌شناسی معظم له را نمایان می‌سازد. علاوه بر آن نگاه انتقادی در برابر سیاست‌های ضد ارزشی که از سوی رژیم‌های حاکم اعمال گردیده بود توأم با روشنگری مردم پیرامون مسائل سیاسی جهانی و بین‌المللی، زمان‌شناسی ایشان را برجسته نموده است. شناخت عمیق آیه الله واعظ نسبت به سطح فکری جامعه از یکسو و تطبیق رسالت‌های تبلیغی با تناسب با ظرفیت‌های موجود از سوی دیگر، می‌تواند حکایت از ظرفیت شناسی اجتماعی ایشان داشته باشد. از همه مهم‌تر تأثیرگذاری معظم له هم در حوزه‌های علمیه و هم در عرصه اجتماع، به‌عنوان شاخصه‌های علمی و تبلیغی ایشان قلمداد گردیده و در واقع عملی سازی آموخته‌های علمی آیه الله واعظ را تجلی بخشیده است. همچنین اهتمام ویژه ایشان در تأسیس و بنیان نهادن مراکز علمی، دینی و فرهنگی از نمونه‌های آشکار نهادسازی اجتماعی ایشان می‌باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید